Aktuality v roce 2021
Archiv do 2008    Archiv 2010-2011    Archiv 2012-2014
Novinky roku 2021
Revoluce spojení Krkonoše - Praha

   Od 12.12. 2021 dojde k velké revoluci ve spojení mezi horskými středisky v Krkonoších s Prahou. Nové linky, pravidelné intervaly, navíc integrace do PID na území středočeského kraje. Nové spojení Rokytnice, Harrachova, Semil, Turnova a Jablonce nad Nisou bude zajišťovat nově čtveřice linek:

  • 700 - Harrachov - Tanvald - Železný Brod - Turnov - Mladá Boleslav - Praha

  • 720 - Rokytnice nad Jizerou - Vysoké nad Jizerou - Semily - Železný Brod - Turnov - Mladá Boleslav - Praha

  • 730 - Horní Mísečky - Jilemnice - Semily - Tatobity - Turnov - Mladá Boleslav - Praha

  • 900 - Rokytnice nad Jizerou - Harrachov - Tanvald - Jablonec nad Nisou - Praha

   Na druhou stranu ale zanikne jedno z dlouholetých spojení zajišťované aktuálně linkou 980 ve směru Rokytnice - Jilemnice - Lomnice nad Popelkou - Jičín - Mladá Boleslav - Praha. Na linku vypravuje svoje vozy středisko Rokytnice. Od začátku fungování našeho webu bylo na této lince zachyceno mnoho vozů tohoto střediska.

           
           
           
           
           
           
           
     
Konec MHD Jablonec/ úspěchy ve výběrových řízeních

 7.3.2021 skončila desetiletá éra působení BusLine na linkách městské dopravy v Jablonci nad Nisou. Město se nadále rozhodlo nepokračovat ve spolupráci a vypsalo tendr na provozování městských linek po dobu dalších dvou let. V tomto výběrovém řízení zvítězila společnost UMBRELLA Coach & Buses, která počátkem února provoz převzala. Společnost BusLine převzala městský provoz v roce 2010 jako následník původního dopravce ČSAD Jablonec. Za tu dobu se na linkách objevilo mnoho zajímavých vozů

vozový park v roce 2014  vozový park v roce 2018   vozový park v roce 2020

  Před koncem provozu posílily vozový park také zánovní vozy z České Lípy, které v posledních dnech provozu svým objektivem zvěčnil Martin Beneš.

        

  Něco končí ale něco naopak začíná. V Jablonci se s BusLine budeme bohužel setkávat již jen na příměstských linkách. Od 7.3. pak začnou vozy jezdit jak jsme již napsali v oblastech kraje královéhradeckého. A dobrou zprávou je, že se podařilo získat větší část výkonů v kraji pardubickém. V příštím roce se pak budeme setkávat s vozy BusLine i v okolí Jevíčka, Litomyšle, Lanškrounu, Letohradu a Ústí nad Orlicí.

Přípravy na rozjezd dopravy v KHK v plném proudu

   Rok 2021 se kvapem blíží a proto jsou přípravy na spuštění dopravy v nových oblastech v plném proudu. V hořické ohrádce se již připravují nové vozy pro zajištění provozu jak ve stávající oblasti kolem Jičína a Hořic, ale také v oblastech nových. Nově se s vozy BusLine KHK budeme také setkávat v okolí Nového Bydžova, Dvora Králové a Hradce Králové.

seznam provozovaných linek od 7.3.2021
Obnova vozového parku 2020

   Koncem května byla do provozu zařazena letošní první novinka, Iveco Crossway PRO 13. Po nedávných nákupech zánovních autobusů Man a předváděcích Evadysů pro linku expresu Jablonec - Praha přišlo i na nákupy vozů nových. S prvním novotou se můžeme setkat na IDOL linkách střediska Turnov. Další dvě Iveca se prohánějí na expresní lince Jablonec - Praha pod provozovnou Jablonec nad Nïsou. Poslední pak můžeme vídat na linkách královéhradeckého kraje.

Novinky roku 2019
Více nízkopodlažních spojů v libereckém kraji

   Od začátku září se výrazně zvýšil podíl garantovaných nízkopodlažních spojů vypravovaných v libereckém kraji v okolí Jablonce nad Nisou, Turnova, Semil a Rokytnice. Dopravce se k postupnému navyšování zavázal ve smlouvě s krajem. Navyšování podílu je možné nejenom díky nákupu nových vozů. Do libereckého a královéhradeckého kraje byla totiž převedena první padesátka zánovních autobusů z Ústeckého kraje. Vozy byly zařazovány do provozu postupně od začátku roku a nejedná se o poslední vozy se kterými setkáme. Dopravce má stále v ústeckém kraji větší množství nízkopodlažních vozů pronajatých společnosti DSÚK.

Kompletní přehled vozů DÚK nasazených v LK/KHK

 

Vozy z Ústí nad Labem
           
Vozy z okolí Loun
           
Vozy z okolí Žatce
           
Vozy z okolí Vejprt
           
Tři oblasti Královéhradeckého kraje - Busline KHK

  Rada Královéhradeckého kraje vyhodnotila výběrové řízení na zajištění dopravní obslužnosti v kraji. Z celkem osmi oblastí se BusLine KHK podařilo obhájit Jičínsko a nově bude také zajišťovat dopravu v oblastech Královédvorsko a Hradecko. V oblasti Královédvorsko již dopravce působí, kdy hořická provozovna zajišťuje část výkonů kolem Nové Paky, Lázní Bělohradu a hlavně celou linku spojující Novou Paku, Hořice a Hradec Králové. Nově jsou součástí i další linky v okolí Nové Paky a v okolí Dvora Králové nad Labem. V oblasti Hradecku bude dopravce zajišťovat autobusová spojení v okolí Hradce Králové a Nového Bydžova.

Konec TD Busu v DÚK

  7.1.2019 ukončila společnost TD bus působení v ústeckém kraji (no konečně). Ihned započal přesun vozů, které měl TD bus pronajaté od Overline, do oblastí v královéhradeckém a libereckém kraji. Od příštího týdne se již s některými můžeme setkat na linkách v okolí Jičína a Hořic. V královéhradeckém kraji prozatím nové vozy nahradily letité podbořanské Sory, které se pak vrátily původnímu majiteli ADP.

vozy které budou postupně přesunuté do provozů v LK/KHK
vozy pronajaté DSÚK
Novinky roku 2018
Vozy z DÚK v Libereckém Kraji

   Ihned jak převzala DSÚK provoz linek (částečně s vozy pronajatými od BusLine), začal převoz vozů do provozoven v libereckém kraji. Po nutných úpravách se s některými již na linkách v kraji můžeme setkat. Vozy postupně nahrazují starší autobusy parku určeného pro Liberecký kraj. Další budou jistě následovat - galerie nepotřebných vozů v DÚK

  
Retro autobusy Česká Lípa 2018

  22. září proběhl v České Lípě v rámci mezinárodního dne bez aut již podesáté ¨Den s historickými autobusy¨. Desátého ročníku se účastnily hned tři historické vozy renovované v dílnách BusLine, Karosa LC736.20, Karosa ŠL11 a Škoda 706 RTO MTZ. Tyto vozy byly doplněny pro rozmanitost dalšími třemi historickými skvosty z opraven ČSAP (Škoda 7,6 RO, Škoda 706 RTO a Škoda 706 RTO Cabrio). A jedním zahraničním Ikarusem. Vozy jezdily v předem stanovených trasách po celé síti českolipské městské dopravy.

           
           
Obnova vozového parku linkové dopravy

  Po dálkových vozech začala koncem ledna a v únoru obnova vozů i v linkové dopravě. Do konce února by mělo být do provozu zařazeno celkem 40 vozů Crossway LE Line 12. První vozy můžeme ale spatřit ve svých působištích již dnes viz :

Tabulka rozdělení nových vozů mezi provozovny

 

        
Obnova vozového parku dálkové dopravy

  Koncem roku 2017 byly zahájeny první krůčky ke kompletní obnově vozů působících v Královéhradeckém a Libereckém kraji. S prvními 14 vozy Iveco Crossway PRO se můžeme setkat již teď na dálkových linkách směřujících z Prahy do Jablonce a krkonošských středisek. Vozy nahradily letité dálkové autobusy Axer, Man Regio. Tímto krokem ale obnova neskončila. Již zkraje roku bude dodáno 40 vozů Crossway v provedení LE. Stejný osud jako Axery čeká tedy i většinu vozů C954E a starších Sorů.

  Rozdělení nových dálkových vozů mezi provozovny je tedy následující
RZ Typ Provozovna
5L4 9625 Iveco Crossway Pro 12 Jablonec VHD
5L4 9628 Iveco Crossway Pro 12 Jablonec VHD
5L4 9629 Iveco Crossway Pro 12 Litoměřice
5L4 9651 Iveco Crossway Pro 13 Jičín
5L4 9652 Iveco Crossway Pro 13 Jičín
5L4 9653 Iveco Crossway Pro 13 Turnov
5L4 9673 Iveco Crossway Pro 12 Rokytnice
5L4 9674 Iveco Crossway Pro 12 Rokytnice
5L4 9675 Iveco Crossway Pro 12 Rokytnice
5L4 9678 Iveco Crossway Pro 13 Semily
5L4 9679 Iveco Crossway Pro 12 Jablonec VHD
5L4 9692 Iveco Crossway Pro 12 Rokytnice
5L4 9712 Iveco Crossway Pro 13 Jičín
5L4 9713 Iveco Crossway Pro 13 Hořice

           
Novinky roku 2017
Nový Evadys na linkách střediska Hořice

  V červenci probíhá testování novinky ve výrobním portfoliu vysokomýtské továrny Iveco - modelem Evadys. Autobus je zapůjčený středisku Hořice a je vybaveným mimo jiné i plošinou pro vozíčkáře. Vyskytuje se převážně na linkách 630076 Jičín - Lázně Bělohrad a 630085 - Hořice - Jičín - Mladá Boleslav - Praha.

        
Dálkové linky s novými posilami

  Cestující na expresních linkách Jablonec - Praha a Litoměřice - Praha se mohou při troše štěstí svézt novými přírůstky ve vozovém parku středisek Jablonec/Litoměřice. Kromě vozů Man Lions Regio které standardně obsluhují většinu spojů se na těchto linkách letošním rokem začnou objevovat i dálkové vozy Crossway PRO. Společně s těmito vozy byl z Iveca zakoupen i luxusní autokar Magelys Pro, který rozšířil flotilu zájezdových vozů střediska Jablonec nad Nisou.

     
9x Urbanway u Busline

  Již v loňském roce začala obměna vozového parku pomocí novinky ve výrobkovém portfoliu Iveca, modelu Urbanway. Loni byly dodány dva vozy v délce 10,8 m do Jablonce a další dva standardní pro potřeby liberecké městské dopravy. Letos bylo dodáno dalších 5 nových vozů, z nichž čtyři plynové posílily opět jablonecké středisko. Pátý pak ve standardním provedení (původně předváděcí vůz výrobce) jezdí na městské dopravě v České Lípě.

           
RETRO RETRO RETRO

  Je to již 12 let kdy byly na webu spuštěny stránky mapující vozový park dopravní společnosti ČSAD Semily. V roce 2004 čítal vozový park společnosti kolem 170 vozů, většinou od vysokomýtské Karosy, které postupně doplňovaly autobusy Sor. Autobusy byly rozděleny do šesti provozoven (Hořice, Jičín, Jilemnice, Rokytnice, Semily a Turnov). Dnešní doby se z původního vozového parku dochovalo méně než 30 vozů, které ale povětšinou na pravidelných spojích již nepotkáme.

  V odkazech pod textem můžete sami porovnat, že většina vozů, se kterými jsme se v roce 2004 setkávali byla již vyřazena :-).

Vozové parky:  2004   2014   aktuální vozový stav

Vozové parky:  2004   2014   aktuální vozový stav

Vozové parky:  2004   2014   aktuální vozový stav

Vozové parky:  2004   2014   aktuální vozový stav

Vozové parky:  2004   2014   aktuální vozový stav

Vozové parky:  2004   2014   aktuální vozový stav

Novinky roku 2015

  I v roce pokračuje obnova vozových parků jednotlivých středisek. Díky kompletní výměně vozů v Ústeckém kraji a následným přesunům vozů zánovních do oblastí v Libereckém a Královéhradeckém kraji bylo možné vyřadit nejstarší vozy (přehled vyřazených vozů v roce 2015). Na linkách se tak již nesetkáme s autobusy Karosa řady 700. Mladší zástupce řady 930 zastupuje již jen pár posledních vozů  (slouží již jen jako zálohy) a dále bylo z provozu vyřazena většina nejstarších autobusů Sor  vyrobených v letech 1999-2002. 

Dalších 7 nízkopodlažních autobusů posílilo střediska zajišťující městskou dopravu (1x Turnov, 2x Česká Lípa, 2x Jablonec, 2x Liberec). Podíl vysokopodlažních vozů se tak zmenšil na úplné minimum. S posledními šesti vozy se tak můžeme setkat již jen v Jablonecké MHD. V příměstské dopravě se s novými vozy můžeme setkat v Ústí nad Labem a to s 16 ks novými ekologickými vozy Sor na stlačený zemní plyn. Vozy nahradily roční autobusy Iveco, které byly následně přesunuty do střediska Brno.

           
IIHF 2015

  1.5.2015 začíná mistrovství v ledním hokeji IIH2015, tentokráte konané v České republice. Hokejová klání se budou odehrávat ve dvou arénách, v Ostravě a v pražské O2 aréně. Do začátku zbývá necelý týden, ale na silnicích se již nyní můžeme setkat s vozy, které budou zajišťovat přepravu, nejenom,  hokejistů. BusLine jako oficiální partner šampionátu opatřil vozy které budou přepravu zajišťovat slušivým hokejovým polepem.

        
           
HC BÍLÍ TYGŘI v novém autokaru

 24.1.2015 proběhlo první oficiální představení nového autokaru, který bude v příštích sezónách vozit Liberecké hokejisty. V pořadí již třetí zájezdový MAN se představil fanouškům a návštěvníkům u Jičínského zimního stadionu. Nový autobus (4L5-9117) nahradil kratšího soukmenovce (2L8 9206), který hokejisty vozil v předchozích sezónách.

1L6 7990    2L8 9206    4L5 9117
           
Flotila vozů pro Ústecký kraj v provozu od 1.1.2015

 Od 1.1.2015 se můžeme setkat v Ústeckém kraji se 106 zcela novými vozy s logy BusLine a BDS-BUS. Vozy jsou rozděleny celkem do čtyřech provozoven (Děčín, Litoměřice, Podbořany a Ústí nad Labem).

  • 11x Sor CN10.5 (již z roku 2011) oblast Lounsko západ

  • 13x Sor CN10.5 oblast Lovosice - Louny

  • 20x Sor CN9.5 oblasti Lovosice - Louny a Litoměřicko

  • 22x Crossway LE Line 10,8 oblasti Podbořansko, Vejprty a Litoměřicko

  • 28x Crossway LE Line 12 oblasti Vejprty, Ústecko a Děčínsko

  • 12x Solaris Urbino 15 oblasti Ústecko a Děčínsko

 

            
Aktuality